Budynki z wysokim IQ

Dziś jest: Poniedziałek, 3 sierpnia 2020, Imieniny: Lidii, Augustyna
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Nieruchomości

2012-08-27

Budynki z wysokim IQ

Czy budynki mogą być inteligentne? Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii tak. Wyczuwają zmiany w otoczeniu i dopasowują się do potrzeb użytkowników. Dzięki temu zapewniają większe bezpieczeństwo, komfort i efektywność energetyczną. Co więcej, takie budynki przestają być już tylko rzadko spotykaną, drogą ekstrawagancją.
Inteligentne, czyli jakie?
Koncepcja budynków inteligentnych powstała w latach 70-tych w USA i początkowo odnosiła się do budynków komercyjnych i przemysłowych. Na czym w zasadzie polega ich działanie? – Budynki inteligentne to takie, które poprzez zastosowanie wysokich technologii, systemu czujników i zintegrowanego systemu zarządzania wszystkimi instalacjami reagują i dostosowują się do zmian w otoczeniu zewnętrznym i wewnętrznym. Dzięki temu są one bardziej komfortowe i bezpieczne, a także tańsze w eksploatacji – wyjaśnia Grzegorz Siewiera, prezes firmy LSI Software, jednej z czołowych firm zajmujących się dostarczaniem rozwiązań inteligentnych budynków. Są one wdrażane głównie w budynkach biurowych, przemysłowych i instytucjach. Jednak coraz częściej buduje się także zaawansowane technologicznie domy.

Dom myślący jak człowiek
W budynkach inteligentnych możliwa jest integracja, kontrola i optymalizacja wszystkich systemów i instalacji, takich jak alarmowy, przeciwpożarowy, oświetlenie, wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie, obsługa urządzeń audio-video i wiele więcej. W domach można np. w sposób scentralizowany zarządzać sterowaniem rolet i włącznikami światła w każdym pomieszczeniu. – Dzięki integracji wszystkich systemów zarządzanie nimi staje się o wiele prostsze. Dodatkowo minimalizuje się wpływ budynku na środowisko, zwiększa jego funkcjonalność i zapewnia dużą efektywność energetyczną. Przykładowo, jeśli czujniki wskażą, że w jednym z pomieszczeń temperatura jest zbyt niska, to system podgrzeje powietrze tylko w nim, a nie w całym budynku, gdzie temperatura jest odpowiednia. Budynek może też pozwolić na optymalizację oświetlenia – dostosowuje je do pory dnia czy poziomu jasności pomieszczenia lub aktywuje je tylko wtedy, gdy ktoś znajduje się w pomieszczeniu. Takie funkcje pozwalają na dużą oszczędność energii – tłumaczy Grzegorz Siewiera z LSI Software. Inne przykłady działania inteligentnych budynków? Dzięki czujnikowi zmierzchu, system wie kiedy powinien opuścić żaluzje i zapalić światła na zewnątrz. W zależności od pory roku może także „dawkować” energię słoneczną w celu dogrzewania lub chłodzenia domu (odpowiednio podnosząc lub opuszczając rolety). Budynek może także symulować obecność domowników, kiedy w rzeczywistości są poza domem, np. na wakacjach. Steruje zapalaniem i gaszeniem świateł w różnych pomieszczeniach oraz odtwarza dźwięki, nagrane przez właścicieli czy włącza telewizor na jakiś czas. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko włamania.

Finansowe wsparcie dla proekologicznych rozwiązań
To co jest szczególnie ważne to fakt, że inteligentne budynki pozwalają na oszczędzanie energii. Do 2020 roku, według wytycznych Unii Europejskiej, wszystkie budynki w Polsce mają być przystosowane do jej bardzo niskiego zużycia, zbliżonego do domów pasywnych. Wymaga to rozwiązań, które dążą do ograniczenia strat ciepła, a technologie mogą dodatkowo wspierać efektywność energetyczną. W przypadku decyzji o wprowadzeniu takich inteligentnych rozwiązań w budynku mieszkalnym, można poszukać możliwości wsparcia dla inwestycji proekologicznych. - W przypadku kredytowania nieruchomości, w których zastosowano technologie umożliwiające efektywne wykorzystanie energii zużywanej na ogrzewanie, kredytobiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu hipotecznego oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska. W odniesieniu do nieruchomości posiadających odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatorów) lub posiadających status budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego bank daje możliwość uzyskania niższej w stosunku do oferty standardowej marży kredytu. Obniżki wynoszą od 0,1-0,5 punktu procentowego, w zależności od kwoty kredytu, wartości wskaźnika LTV oraz rodzaju zastosowanej technologii – mówi Łukasz Kosiński, ekspert Credit House Polska i Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Budynki inteligentne przestają być traktowane jak kaprys i droga zabawka. Choć ten rynek dopiero się rozwija, to według wielu ekspertów w 2012 r. większość nowoskonstruowanych lub remontowanych budynków na świecie będzie się już zaliczać do inteligentnych.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.