W Krakowie opłaca się negocjować cenę mieszkania.

Dziś jest: Poniedziałek, 3 sierpnia 2020, Imieniny: Lidii, Augustyna
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Nieruchomości

2013-03-13

W Krakowie opłaca się negocjować cenę mieszkania.

Jak wynika z najnowszego Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w Krakowie spośród największych miast w Polsce nabywcy mogą wynegocjować największe obniżki cen. Ponadto mimo braku rządowych dopłat kredytobiorcy mogą pożyczyć o 42 tys. złotych więcej niż jeszcze pół roku wcześniej.

W Krakowie sprzedają się największe mieszkania
Kraków spośród największych polskich aglomeracji jest również liderem pod względem metrażu sprzedawanych mieszkań z rynku wtórnego. Z Raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera wynika, że średnia powierzchnia sprzedawanych lokali wynosi 57 m kw., co Krakowian kosztuje ok. 290 tys. złotych - W porównaniu do ostatniego notowania średnia cena m kw. sprzedawanego mieszkania wyniosła 5307 zł i była o 34 zł wyższa niż przed miesiącem. Nadal znamienna jest duża różnica pomiędzy ceną ofertową wystawianą przez sprzedających, a oczekiwaniami przeciętnego nabywcy. Jest to prawie 19 proc. i najlepiej świadczy o tym jak bieżąca oferta jest niedopasowana do preferencji nabywczych klientów – mówi Marcin Jańczuk, Metrohouse & Partnerzy S.A.

Sprzedaje się więcej apartamentów w kamienicach
Nabywcy poszukują również atrakcyjnych nieruchomości zlokalizowanych w kamieniach - Zainteresowanie transakcjami skupia się w ostatnim czasie na mieszkaniach zlokalizowanych na Starym Mieście, Podgórzu i Czyżynach. W przypadku przedwojennych kamienic nowością jest większa niż dotychczas liczba transakcji o dużych metrażach, nawet powyżej 100 m kw – mówi Marcin Jańczuk, Metrohouse. Według ekspertów takie apartamenty kupowane są zwykle z myślą o inwestycji – Zabytkowa nieruchomość, zlokalizowana w turystycznym centrum Krakowa kupowana jest najczęściej pod wynajem. Rzadko kiedy takie apartamenty służą nabywcom jako mieszkania – dodaje Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Budujący dom najtańszą działkę znajdą w Nowej Hucie
Krakowianie, którzy chcą zbudować własny dom działki powinni szukać na obrzeżach miasta - Za działkę budowlaną trzeba zapłacić średnio 355 złotych za metr, ale oferty rozpoczynają się od 100 a kończą na 1780. Najwięcej ofert pochodzi z krakowskiego Podgórza (49%), a najtańsze działki, choć nie ma ich wiele, można kupić w Nowej Hucie – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl

Wzrosła zdolność kredytowa
Nabywcy, którzy planują zakup własnego M na kredyt nie mogą obecnie liczyć na dopłaty od państwa, jednak dzięki obniżkom stóp procentowych i zmianom w polityce kredytowej banków mogą obecnie liczyć na przyznanie wyższej kwoty kredytu - W minionym miesiącu przeciętna marża kredytów w złotych nie uległa zmianie i utrzymała się na poziomie 1,49%. Wbrew pozorom banki w tym czasie dokonywały jednak wielu zmian. Zaobserwowaliśmy aż 5 podwyżek i 4 obniżki marż Największe zmiany wprowadził BOŚ (+0,3 pkt. proc.) i Alior Bank (+0,25 pkt. proc.). Choć przeciętna marża się nie zmieniła, to po raz kolejny spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych, obecnie wynosi już tylko 5,3% i zapewne jeszcze spadnie poniżej 5%. Spadek oprocentowania wywołał wzrost zdolności kredytowej. W ciągu minionych 6 miesięcy dostępna kwota kredytu w złotych wzrosła o 42 tys. zł. – tłumaczy Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander Advisors.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.