W Poznaniu za mieszkania płaci się gotówką.

Dziś jest: Poniedziałek, 3 sierpnia 2020, Imieniny: Lidii, Augustyna
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Nieruchomości

2013-03-13

W Poznaniu za mieszkania płaci się gotówką.

Jak wynika z marcowego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera mieszkańców Poznania stać aby za nowe mieszkania płacić gotówką. Nadal najbardziej popularne są mieszkania o stosunkowo małym metrażu, za które płaci się tu średnio 4823 zł za metr kwadratowy,
czyli o 523 zł więcej niż w listopadzie ubiegłego roku. Poznań pozostaje także jednym z najdroższych lokalizacji w kraju. Średnia cena ofertowa jednego metra kwadratowego działki budowlanej wynosi tu bowiem 390zł.

Gotówką za mały metraż
Luty zdecydowanie należał do mieszkańców Poznania w pełni finansujących zakup nieruchomości gotówką. – Przez ostatni miesiąc około połowy zapytań pochodziło od "gotówkowców", którzy wcześniej wstrzymywali się zakupem – twierdzi Rafał Drożowski, dyrektor oddziału Metrohouse w Poznaniu. – Jeszcze pół roku temu tacy klienci stanowili jedynie niewielki odsetek. Nadal największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o stosunkowo małym metrażu, zlokalizowane w zielonych, północnych dzielnicach miasta, jak Winogrady czy Piątkowo. Dominuje tam budownictwo z wielkiej płyty, które jest tańsze niż w blokach z cegły. – Z naszych analiz wynika, że w porównaniu do końcówki ubiegłego roku wzrosła średnia cena transakcyjna za m kw. - twierdzi Rafał Drożowski, Metrohouse. – Wynika to z faktu, że w zeszłym roku nabywcy wykorzystywali ostatnie chwile programu RnS kupując mieszkania w cenach pozwalających na uzyskanie rządowych dopłat do kredytów. Obecnie jest to 4823 zł – dla porównania w listopadzie cena ta nie przekraczała 4300 zł.

Grunty chętnie sprzedawane
Według serwisu Szybko.pl, Poznań zajmuje drugie miejsce w rankingu najdroższych lokalizacji gruntowych. Średnia cena ofertowa metra kwadratowego działki budowlanej wynosi bowiem 390 złotych, podczas gdy w Gdańsku czy Łodzi, cena ta wynosi kolejno 260 i 190 zł. Najtańsze działki w Poznaniu wystawione są za 70 złotych za metr a najdroższe kosztują około 1200 złotych. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie sprzedażą gruntów – twierdzi Marta Kosińska, ekspert serwisu Szybko.pl. – Obecnie w naszym serwisie wystawionych jest 640 ofert działek budowlanych, z czego 20% to oferty z ostatniego miesiąca. Coraz chętniej sprzedawane są także działki ze Szczepankowa i Nowego Miasta.

Kredyt w złotówkach zapleczem do zakupu nieruchomości
Choć przeciętna marża się nie zmieniła, to w lutym po raz kolejny spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych. Obecnie w Polsce przeciętna jego wartość wynosi już tylko 5,3%, a niedługo zapewne spadnie poniżej 5%. – Niższe oprocentowanie oznacza oczywiście spadek rat – twierdzi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander Advisors. – Od września rata nowoudzelonego kredytu o wartości 300 000 zł na 30 lat spadła o 227 zł, czyli o 12%. Dzięki temu wzrosła dostępna kwota kredytu. W ostatnich 6 miesiącach zwiększyła się ona aż o ok. 42 tys. zł. To dobre wieści dla nabywców nieruchomości, gdyż spadające raty i większa zdolność kredytowa podnosi ich możliwości inwestycyjne.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.