Warszawiacy wolą mieszkać na obrzeżach.

Dziś jest: Poniedziałek, 3 sierpnia 2020, Imieniny: Lidii, Augustyna
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Nieruchomości

2013-03-13

Warszawiacy wolą mieszkać na obrzeżach.

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego w Warszawie oscylują w granicach kwoty 6800zł za m kw. Na zakup własnego M mieszkańcy stolicy przeznaczają średnio 300 tys. złotych, co pozwala na zakup lokalu o powierzchni 60 m kw.
Najchętniej kupowane są mieszkania nowe o stosunkowo wysokim standardzie poza centrum miasta.

W lutym średnia cena ofertowa za mieszkanie z rynku wtórnego w Warszawie wyniosła 8 030 zł za m kw., jednak nabywcy najczęściej kupowali lokale za 6800zł za m kw. Wciąż największą popularnością cieszą się mieszkania dwupokojowe, ale coraz częściej sprzedają się też te o większych metrażach. Na rynku wtórnym w Warszawie czynnikiem decydującym dla nabywców nie jest cena ani lokalizacja, ale odpowiednio wysoki standard - Klienci najczęściej pytają o mieszkania nowe, wybudowane po 2000 roku, z garażem, balkonem i windą. Liczy się estetyczna klatka schodowa i nowa elewacja. W zamian za to klienci są gotowi zrezygnować z lokalizacji blisko centrum. W tej sytuacji nie dziwi, że wśród najpopularniejszych dzielnic znajduje się Białołęka - mówi Ewa Mielczarczyk, ekspert Metrohouse & Partnerzy S.A.

Budowa domu w stolicy? Na pewno nie w centrum
Poza centrum miasta najczęściej również wybierane są działki pod budowę własnego domu - W Warszawie aktualnie na sprzedaż wystawionych jest około 3300 działek budowlanych, a miesięcznie pojawia się około 300 nowych ofert. Ceny zaczynają się od 150 złotych a najdroższe działki kosztują nawet 2450 za metr kwadratowy. Najwięcej ofert pochodzi z Włoch, Targówka i Wawra. Najtrudniej jest kupić ziemię w Śródmieściu tu też sprzedający żądają najwyższych cen – mówi Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.

Wzrosła zdolność kredytowa
Nabywcy, którzy planują zakup własnego M na kredyt nie mogą obecnie liczyć na dopłaty od państwa, jednak dzięki obniżkom stóp procentowych i zmianom w polityce kredytowej banków mogą obecnie liczyć na przyznanie wyższej kwoty kredytu - W minionym miesiącu przeciętna marża kredytów w złotych nie uległa zmianie i utrzymała się na poziomie 1,49%. Wbrew pozorom banki w tym czasie dokonywały jednak wielu zmian. Zaobserwowaliśmy aż 5 podwyżek i 4 obniżki marż Największe zmiany wprowadził BOŚ (+0,3 pkt. proc.) i Alior Bank (+0,25 pkt. proc.). Choć przeciętna marża się nie zmieniła, to po raz kolejny spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych, obecnie wynosi już tylko 5,3% i zapewne jeszcze spadnie poniżej 5%. Spadek oprocentowania wywołał wzrost zdolności kredytowej. W ciągu minionych 6 miesięcy dostępna kwota kredytu w złotych wzrosła o 42 tys. zł. – tłumaczy Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander Advisors.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.