Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź wiarygodność dewelopera

Dziś jest: Poniedziałek, 3 sierpnia 2020, Imieniny: Lidii, Augustyna
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Nieruchomości

2014-02-18

Zanim kupisz mieszkanie, sprawdź wiarygodność dewelopera

Kupno mieszkania to jedna z kluczowych decyzji, jaką podejmujemy w życiu. Wymaga nie tylko zasobnego portfela, ale przede wszystkim dokładnego przemyślenia. W końcu to inwestycja na całe życie. Zanim jednak zdecydujemy się na własne "M", warto dokładnie sprawdzić dewelopera, który odpowiada za inwestycję.
Jednym z pierwszych kroków związanych z zakupem wymarzonego mieszkania jest dokładna analiza własnych możliwości finansowych. Jeśli wiemy już dokładnie ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup nieruchomości, możemy rozpocząć poszukiwania inwestycji, która po pierwsze będzie odpowiadać nie tylko zasobności naszego portfela, ale także naszym wymaganiom, np. pod względem sprzyjającej lokalizacji. Określenie własnych preferencji i dopasowanie ofert cenowych nie sprawia trudności. To co wymaga od nas sporego wysiłku to upewnienie się, że deweloper, od którego zamierzamy kupić nieruchomość jest wiarygodny. Jak więc to sprawdzić i na co zwrócić uwagę? Poniżej kilka istotnych wskazówek.

Doświadczenie jest pożądane, tak jak i certyfikat
Niezwykle ważne jest to jak długo deweloper działa na rynku oraz ile zrealizował wcześniej projektów. Im większa jest liczba zrealizowanych projektów, tym bardziej przemawia to na jego korzyść. Ponadto zaufanie do dewelopera wzbudza przede wszystkim przynależność do różnych organizacji z branży. Jak się okazuje Polski Związek Firm Deweloperskich nie tylko weryfikuje działalność swoich członków, ale również wymaga od nich stosowania dobrych praktyk w relacjach z kontrahentami. Zaufanie do dewelopera wzbudza też posiadanie tzw. Certyfikatu Dewelopera, który z kolei wydaje Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Wśród uczestników programu Rzetelna Firma jest blisko 110 deweloperów, spełniających wymagania etyczne i dbających o rzetelność zarówno z klientami jak i kontrahentami. To ważne, ponieważ zwiększa to zarówno ich jak i nasze bezpieczeństwo.

KRS prawdę o deweloperze Ci powie
Przed podjęciem współpracy z deweloperem w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z takimi dokumentami jak wypis z Krajowego Rejestru Sądowego lub wyciągu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, NIP-em, REGON-em, a także z zaświadczeniem o niezaleganiu w stosunku do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Warto też pokusić się o sprawdzenie dewelopera np. w Krajowym Rejestrze Długów. Pamiętajmy, że w aktach rejestrowych KRS, znajdziemy szczegółowe informacje na temat tego, czy wobec dewelopera nie toczy się postępowanie upadłościowe, kto może reprezentować dewelopera przy zawieraniu umów z klientami.

Kondycja finansowa
Spółki, które są objęte wpisem do KRS, przedkładają do swoich akt rejestrowych każdego roku sprawozdanie finansowe, które pozwala ocenić ich sytuację finansową. Sprawdzając finanse dewelopera, powinniśmy się upewnić czy firma prowadzi odrębne rachunki powiernicze dla każdego projektu. Będziemy wówczas mieć pewność, że nasze pieniądze zostaną przeznaczone na realizację zakupionej przez nas nieruchomości, a nie na finansowanie innych, jeszcze nieukończonych inwestycji. 

Czy ma Pan pozwolenie?
Równie ważnym krokiem, który pozwala ocenić transparentność dewelopera jest posiadanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, opatrzonej odpowiednią pieczęcią. Jeśli deweloper nie posiada takiego pozwolenia, wówczas istnieje ryzyko, że decyzja w ogóle nie zostanie wydana, bądź została zaskarżona, co w konsekwencji grozi jej uchyleniem.

Przeczytaj umowę, zanim ją podpiszesz
O wiarygodności dewelopera wiele mówią zapisy umowy, którą zawiera z klientami, dlatego też przed jej podpisaniem koniecznie trzeba ją dokładnie sprawdzić. Zwróćmy uwagę na prawa i obowiązki obu stron umowy, a przed wszystkim na tzw. klauzule niedozwolone, których spis znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Dokładne sprawdzenie dewelopera, niewątpliwie mogą uchronić nas przed podpisaniem niekorzystnej umowy lub uspokoić utwierdzając w przekonaniu o konieczności podjętej decyzji. Dlatego też miejmy na uwadze powyższe czynniki, zanim zdecydujemy się na współpracę z danym deweloperem.

Waldemar Sokołowski, Prezes Rzetelnej Firmy
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.